Infekce kůže

Zdravá kůže je od narození osídlena normální, rezidentní bakteriální flórou. Úloha kůže spočívá zejména v ochraně před přemnožením patogenních bakterií. V případě, že se tyto přirozené obranné mechanismy naruší, dochází k infekci.

Bakteriální infekce kůže jsou častými onemocněními v dermatologické praxi. Tvoří poměrně širokou skupinu chorob. Léto je obdobím zvýšeného výskytu drobných poranění, které jsou vstupní branou pro patogeny, představované dvěma dominantními kmeny - zlatým stafylokokům (S. aureus) a streptokoky skupiny A (Str. pyogenes).

Přenos infekce

Přenos se děje přímým kontaktem s nemocným ložiskem, nebo infikovanými tělesnými tekutinami – jako např. slinami, vaginálním sekretem, ejakulátem, slzami, infikovanými předměty. V těhotenství je možný přenos infekce z matky na plod.

Infekce v meziprstí nohou a na patách

Houbové infekce v meziprstí nohou a na patách se častěji objevují v letních měsících. Pokud se Vám pokožka odlupuje na patách a v meziprstí je bílá a zmokvalá, vyhledejte lékaře. Pokud se dostane infekce do krevního oběhu, může potom vyvolat ekzém a silné svědění. Takové onemocnění se objevuje častěji u pacientů s cukrovkou stejně jako svědění v záhybech kůže.

Infekce nehtů

Dlouhodobá houbová infekce v meziprstí nohou může potom nakazit i nehtové ploténky. Nehty v tomto případě jsou ztluštělé a mají žlutohnědou barvu a začnou se lámat. Může se objevit na rukou i na nohou. Objevuje se čatěji u osob, které nosí gumové rukavice nebo gumové holínky. Obvykle to začíná na jednom nehtu a pak se rozšiřuje dále na ostatní prsty.

Bakteriální celulitida

Bakteriální infekce kůže a tkání pod kůží je povrchní kožní infekce. Může také způsobit horečku, zimnici, a oteklé žlázy (zvětšené lymfatické uzliny). Jde o klinickou diagnózu provázenou otokem, horečkou a nevolností. Hlavní bakterie odpovědné za celulitidu jsou stafylokoky, streptokoky a pneumokoky. Je poměrně častá a postihuje lidi všech ras a věkových kategorií.