Infekce močového měchýře

Většina žen dostane za svůj život několikrát infekci močového měchýře. Stává se to tehdy, když bakterie nakazí systém, který odvádí z těla moč jako ledviny, močový měchýř a močovod, který je spojuje. Močové infekce jsou časté onemocnění a obvykle příliš závažné, pokud se ihned neléčí, zejména v případě, kdy se infekce rozšíří do ledvin.

Příznaky

Bakteriální infekce močového měchýře (cystitida) patří k běžným infekčním onemocněním.

Pálivá bolest při močení, po vyprázdnění se ještě zhorší. Častější močení a v menších dávkách (ve dne i v noci ), někdy s příměsí krve, běžné jsou bolesti v podbřišku a v dolní části zad.

Průběh

Zánět močového měchýře má obvykle rychlý začátek, pro který jsou typické bolesti při močení, ztížené vyprazdňování a malé množství vyloučené moči, někdy s příměsí krve. Zánět močového měchýře obvykle vyvolávají bakterie - nejčastěji Escherichia coli, které běžně žijí v trávicí soustavě, odtud proniknou do močových cest a močového měchýře se dále množí. Ženy jsou postiženy mnohem častěji, protože ženská močová trubice je dlouhá nejvýše 5 cm, což je mnohem méně ve srovnání s mužskou, která má až 20 cm. K přenosu bakterií z oblasti konečníku k vnějšímu vyústění močové trubice nejčastěji dochází při pohlavním styku nebo při utírání po stolici. Příčinou zánětu mohou být i mikroorganismy přenosné pohlavním stykem, např. chlamydie.

Prevence

  • Pijte alespoň 8 - 10 sklenic vody denně, aby se zvýšil průtok přes močové cesty a lépe se odplavovaly bakterie.
  • Před pohlavním stykem se vymočte a vypijte sklenici vody. Pokud se vymočit do jedné hodiny po styku , z močových cest se odplaví i případné bakterie.
  • Pečlivě dodržujte hygienu. Po stolici se utírejte zepředu dozadu, aby se bakterie nepřenášely směrem k močové trubici.
  • Oblast ústí močové trubice vždy osušte.
  • Noste bavlněné spodní prádlo, nenoste těsné a přiléhavé kalhoty ani jiné těsné oblečení.
  • Nezůstávejte v mokrých plavkách.
  • Nepoužívejte deodoranty na pochvu ani pěny do koupele, parfémovaná mýdla a jiné dráždivé toaletní prostředky.
  • Před chlamydiovou infekcí a jinými pohlavními chorobami, které jsou často příčinou infekcí močových cest, chrání bezpečný sex.